Doc.RNDr. Miloslav Greksák ,CSc.

V tomto roku sa Doc.RNDr. Miloslav Greksák ,CSc. v plnom zaujatí vedou a kultúrno- spoločenským dianím v našej krajine dožije 70-ky.

Doc.Greksák sa narodil 17.9.1936 v Kokave nad Rimavicou. V roku 1951 začal študovať na Strednej priemyselnej škole v Banskej Štiavnici ,ktorú ukončil maturitou v r. 1955. V rokoch 1955-1960 študoval na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave odbor chémia, špecializácia organická chémia. Po ukončení štúdia pôsobil na Katedre biochémie PFUK ako asistent.

Tu sa započala jeho vedecko- pedagogická činnosť , ktorej zostal verný až do dnešných dní. Hneď od začiatku pôsobenia na Katedre biochémie PFUK sa doc. Greksák s nasadením jemu vlastným, pustil do pedagogicko-výchovnej a vedeckej činnosti. V tomto období až do roku 1975 viedol základné, pokročilé a preddiplomové cvičenia z biochémie. Prednášal Všeobecnú biochémiu, Metabolizmus, Enzymológiu, Regulácie metabolizmu, Bioenergetiku.

Jeho pedagogické schopnosti boli vždy medzi študentmi vysoko oceňované. Bol prísny, študenti mali pred ním absolútny rešpekt. Vyplývalo to z jeho náročnosti, ale a to hlavne z „férovosti“ voči nim. Vedel povzbudiť, vedel pokarhať, proste cit pre pedagogickú činnosť mal v sebe hlboko zakorenený. Paralélne sa popri pedagogickej činnosti začal pod vedením profesora Kováča zapodievať štúdiom mechanizmov transformácie energie u kvasiniek. Pre tieto účely sa podieľal na rozpracovaní viacerých významných výskumných modelov. Do štúdia biogenézy mitochondrií so svojimi doktorandami a diplomantami zaviedol využitie synchronizovaných buniek kvasiniek na preukázanie sekvenčnej multiplikácie mitochondrií a expresie génov respiračných enzýmov v priebehu bunkového cyklu,. Dosiahnuté výsledky sa stali predmetom viacerých významných publikácii a boli prezentované na viacerých medzinárodných podujatiach. V roku 1967-8 absolvoval dôležitý študijný pobyt v Laboratory of Biochemistry, Faculty of Agriculture, Nagoya Universiy, Nagoya, Japonsko kde sa zapodieval vypracovaním modelu pre štúdium biogenézy mitochondrií v rastlinných pletivách. Na nešťastie, jeho úspešná vedecko- pedagogická činnosť bola v normalizačných rokoch násilne ukončená a musel zanechať to čo mal tak rád. Prácu so študentmi . Bola to mimoriadna škoda a bezpochyby veľká strata , ale akosi to v tom čase nikoho nezaujímalo. Otrávený život, strata ideálov. Našťastie aj v tejto ľudskej biede sa doc.Greksák zapojil do vedeckej činnosti na inom pracovisku. Od roku 1975 až do roku 1986 pôsobil na Ústave experimentálnej veterinárnej medicíny v Ivanke pri Dunaji ako samostatný vedecký pracovník. Bola to významná zmena v jeho živote. Prestal vyučovať na PFUK a začal robiť orientovaný a aplikovaný výskum. Zmena neľahká, ale vďaka jeho vitalite dokázal aj tu nájsť svoju parketu a založil pracovnú skupinu, ktorá dosiahla zaujímavé výsledky v štúdiu ketogenézy u prežúvavcov.V spolupráci s Laboratory of Biochemistry, Faculty of Veterinary Medicine, Utrecht State University, Utrecht, Holandsko, kde doc. Greksák pôsobil 6mesiacov ako visiting associated professor, prispel k objasneniu funkcie fosforylačného potenciálu v regulácii ketogenézy v pečeni a k dôkazu ireverzibility reakcie katalyzovanej citrátsyntázou v mitochondriách eukaryotickej bunky.

Od roku 1986 začal doc. Greksák pôsobiť na Ústave fyziológie hospodárskych zvierat SAV, v Ivanke pri Dunaji ako vedúci vedecký pracovník. Tu sa podieľal na štúdiu evolúcie mechanizmov transformácie energie u Archaea a energetickej funkcie sodíkomotívnej sily. Výsledky z tejto časti jeho vedeckej činnosti boli medzinárodne akceptované. Až na akademickom pracovisku bolo doc. Greksákovi umožnené sa vrátiť k prednášaniu na Prírodovedeckej fakulte UK a podieľať sa aj na výchove mladých biochemikov. Po dlhom období vylúčenia z pedagogickej činnosti v rokoch 1990 – 1995 opäť prednášal na PF UK v Bratislave Všeobecnú biochémiu pre pedagogické kombinácie a biologické špecializácie. V rokoch 1990-2002 pôsobil ako riaditeľ Ústavu biochémie a genetiky živočíchov SAV (predchádzajúci názov Ústav fyziológie hospodárskych zvierat SAV ) . V porevolučných rokoch sa mu podarilo pretransformovať a vybudovať dobre fungujúci akademický ústav, ktorý v medzinárodnom meradle dosiahol významné vedecké úspechy a ocenenia. Nebola to maličkosť. Mnohé sa rodilo de novo, mnohé sa pracne transformovalo. Chcelo to veľa invencie, vytrvalosti, tvorivosti a presvedčenia o dobrom a správnom smerovaní. Že to vyžadovalo odhodlanie a mimoriadne vypätie nie je potrebné zdôrazňovať. Popri vedení ústavu začal rozpracovávať spolu s kolegami z Nagoya univerzity v Japonsku nový smer výskumu zameraný na poznávanie mechanizmov účinku prirodzených antioxidantov v procese regenerácie oxidatívne poškodených membránových systémov vnútorných orgánov živočíchov, vrátane človeka. Aj v tomto smere sa mu podarilo dosiahnuť viacero pozoruhodných výsledkov.

Okrem vedecko- pedagogickej činnosti sa doc. Greksák výrazne podieľal aj na organizovaní vedeckého života na Slovensku. V rokoch 1968-1971 bol vedeckým sekretárom Slovenskej biochemickej spoločnosti a potom ešte ďalšie tri roky členom jej výboru. Pôsobil a pôsobí v mnohých komisiách , radách a iných ustanovizniach kde jeho činnosť bola a je vysoko rešpektovaná. Je členom redakčnej rady vedeckého časopisu General Physiology and Biophysics.

Nebolo by spravodlivé zabudnúť na jeho záľuby spojené s kultúrou a umením. Pôsobí ako aktívny člen slovenskej pobočky Spoločnosti pre vedy a umenia vo Washingtone. Mnohí z nás poznajú a radi spomínajú na jeho recitácie a spievanie pri najrôznejších príjemných situáciach. Vedel a vie strhnúť, nadchnúť, vytvoriť príjemnú atmosféru. Sám hrá na niekoľkých hudobných nástrojoch. Stále patrí medzi nadšených chalupárov ,kde kopaničiarská slivovica sa rodí. Musím povedať, že jej kvalita je známa medzi znalcami tohto vzácneho a liečivého moku.

Je otcom dcéry a syna a dedom dvoch vnučiek, ktoré v súčasnosti žijú v Kanade.

V mene svojom, ale aj všetkých kolegov a priateľov by som mu chcel popriať do ďalších rokov veľa dobrého zdravia a vedeckých úspechov spojených s užívaním tých prijemných stránok života, ktoré nám prinášajú potešenie a radosť.

Na záver už len verš dodať treba:

Či vek už rozum potratil,
keď junák šeďou prekrýva sa?
Žeň ho ,krivo naň hľaď, by nezvíťazil !
Veď Teba ešte dlho čaká veda, študenti a krása.

Peter Šmigáň

 


späť