Profesor RNDr. Jozef Čársky, CSc.
Popredný vedec a pedagóg, Prof. RNDr. Jozef Čársky, CSc., sa narodil 30. júla 1935 v Chorvátskom Grobe. Po stredoškolskom štúdiu na Gymnáziu v Senci sa zapísal na Prírodovedeckú fakultu UK v Bratislave, odbor Chémia, so špecializáciou Analytická chémia u profesora Ing. Sama Stankovianskeho. Významná osobnosť jeho učiteľa ho silne motivovala k vedeckému bádaniu v oblasti chelátotvorných vlastností Schiffových zásad, s cieľom ich využitia ako analytických činidiel. Po ukončení vysokoškolského štúdia v r. 1958 nastúpil na Ústav lekárskej chémie, Lekárskej fakulty UK ako asistent. Pedagogická práca mu neprekážala, naopak ho inšpirovala k vedeckej činnosti. Vypracoval nové metódy na analýzu toxických látok v biologickom materiále - na stanovenie tália v mŕtvolných orgánoch a karboxyhemoglobínu v krvi. Systematicky sa venoval najmä objasneniu mechanizmu účinku ťažkých kovov na ľudský hemoglobín, a na základe dizertačnej práce z tejto problematiky získal v r. 1969 hodnosť kandidáta chemických vied. V sedemdesiatich rokoch sa jubilant habilitoval na docenta lekárskej chémie, a výskumnými záujmami sa začal orientovať na zložitú problematiku ochorenia diabetes mellitus. Absolvoval dlhodobý študijný pobyt na Istituto di Chimica Biologica, Universita Sapienza v Ríme. Po návrate sa plne venoval diabetickej problematike, osobitne neenzýmovej glykácii proteínov, najmä z hľadiska možností jej monitorovania a modulácie. Získané poznatky v tejto oblasti vzbudili široký záujem a našli využitie v diabetologickej praxi. Na tomto mieste nie je možné vymenovať všetky pracoviská s ktorými úspešne a plodne vedecky spolupracoval, či spolupracuje. Potrebné je však spomenúť za všetkých aspoň Detskú fakultnú nemocnicu, I. Internú kliniku FN, Ústav pre výskum srdca SAV, Oddelenie biomedicínskej fyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave, ale aj Univerzitu v Lodži. V ostatných rokoch sa jubilant venuje aj skúmaniu fyzikálno-chemických vlastností prírodných minerálnych a liečivých vôd, vo vzťahu k ich biologickým účinkom.

Profesor Čársky je autorom, alebo spoluautorom viac ako 120 pôvodných vedeckých prác v domácich a zahraničných periodikách, troch monografií, troch celoštátnych vysokoškolských učebníc a množstva ďalších odborných knižných diel, vrátane gymnaziálnej učebnice chémie, ktorá vyšla už v siedmom vydaní. Za svoju vedeckú a pedagogickú činnosť bol ocenený Zlatou a Pamätnou medailou LF UK, Pamätnou medailou LF Univerzity Palackého v Olomouci, , Zlatými medailami Slovenskej chemickej spoločnosti a Slovenskej lekárskej spoločnosti, Zlatou čestnou plaketou SAV, Čestným členstvom v Slovenskej spoločnosti pre biochémiu a molekulovú biológiu a ďalšími oceneniami.

Jedným z vrcholov pedagogickej kariéry jubilanta bolo jeho menovanie za profesora lekárskej chémie a biochémie v r. 1991, a za prednostu Ústavu lekárskej chémie, biochémie a klinickej biochémie LF UK v rokoch 1991-2001. Je potrebné spomenúť aj jeho úspešnú, mnohoročnú vedecko-pedagogickú spoluprácu s Farmaceutickou fakultou UK, Fakultou matematiky, fyziky a informatiky UK, Prírodovedeckou fakultou UK a Fakultou chemickej a potravinárskej technológie STU, v pregraduálnej a postgraduálnej výchove.

Bohatá je vedecko-organizačná činnosť profesora Čárskeho. Okrem obetavej práce v orgánoch Lekárskej fakulty UK zastával resp. zastáva funkcie člena Predsedníctva a predsedu Odbornej skupiny pre históriu chémie Slovenskej chemickej spoločnosti, člena výboru Slovenskej diabetologickej spoločnosti, a čo je pre nás biochemikov najvýznamnejšie, vedeckého tajomníka a podpredsedu Slovenskej spoločnosti pre biochémiu a molekulovú biológiu, ďalej člena Spoločnej odborovej komisie pre obhajoby doktorandských dizertačných prác z biochémie a člena Odbornej komisie pre obhajoby doktorských dizertačných prác v tomto odbore. Je členom sekcie pre prírodné a medicínske vedy Literárneho fondu, podpredsedom Spoločnosti autorov vedeckej a odbornej literatúry, podpredsedom Komisie pre posudzovanie kvality prírodných minerálnych a liečivých vôd Európskeho zväzu kúpeľov so sídlom v Bruseli a taktiež jedným z troch slovenských členov Učenej spoločnosti profesora Karlovej univerzity Josefa Václava Koštíře, atď.

Ako vedec, ale ani ako pedagóg, Prof. RNDr. Jozef Čársky, CSc., nikdy nepatril medzi tzv. "suchárov". Žiaci, podriadení, kolegovia a spolupracovníci majú česť poznať ho ako rozvážneho, vždy flexibilného človeka veselej mysle, optimistu, zanieteného nadšenca, ktorý okrem pedagogickej a vedeckej práce vždy nachádza potešenie a zdroj novej energie aj v športe a záhradkárstve. Láska k prírode, ale aj k histórii, sa u neho snúbia s nefalšovaným človečenstvom, dobroprajnosťou a obetavou ochotou byť vždy nápomocný. Šťastní sú tí, ktorí sa môžu hlásiť k jeho priateľom.

Vážený jubilant, drahý Jozef, veľká obec slovenských biochemikov, molekulárnych biológov a lekárskych chemikov Ti pri príležitosti Tvojich sedemdesiatin praje silné zdravie, veľa šťastia a lásky, no a samozrejme ešte hodne vedeckých úspechov.

Ad multos annos!

Spracoval: Ing. Attila Ziegelhöffer, DrSc.



späť